13 maja 2010

"Nostalgia anioła" - Alice Sebold

Nostalgia Anioła nieco mnie rozczarowała...a może po prostu pozostawiła pewien niedosyt.

Owym Aniołem jest Susie Salmon, która w wieku 14 lat zostaje brutalnie zamordowana przez swojego sąsiada. Po śmierci trafia do swojego nieba, w którym dostaje wszystko czego zapragnie, spełniają się jej wszystkie marzenia...wszystkie poza jednym - ponownym życiem na ziemi.

Z nieba Susie obserwuje swoich najbliższych - rodziców, siostrę, brata, szkolnych przyjaciół. Towarzyszy im jako niemy i niewidzialny obserwator w ich ziemskim życiu, jednocześnie pragnąc, z całego niebijącego już serca, powrócić do najbliższych. I poniekąd do nich wraca, w snach, we wspomnieniach, czasami jako wyimaginowany obraz ich wyobraźni.

Widzi ojca pogrążającego się latami w żalu po stracie ukochanej córeczki, matkę która ucieka od bezsilności i smutku, towarzyszy ukochanej siostrze - Lindsey, która dojrzewa na jej "anielskich" oczach i braciszkowi, który nie może jej zapomnieć, mimo że gdy odeszła miał zaledwie 4 lata. Obserwuje też życie Ray'a - swojej młodzieńczej miłości. Widzi również życie swojego oprawcy, który bezkarnie chodzi po świecie stanowiąc zagrożenie dla bezbronnych dziewczynek, bo jak się okazuje, Susie to nie jedyna jego ofiara...

Niestety sprawiedliwości nie stanie się za dość i zło nie zostanie ukarane, tak jak sobie tego po cichu życzyłam czytając tę książkę, pan morderca umiera prozaicznie.

"Nostalgia" nastraja nostalgicznie, uświadamia jak kruche jest nasze życie, jak można cierpieć po stracie ukochanej osoby i daje nadzieje, że gdzieś tam są anioły, które nas obserwują.

Ocena: 4 / 6


Wydawnictwo: Albatros
Okładka: miękka
Ilośc stron: 368

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz