12 lutego 2011

"Zakazana żona" - Verena Wermuth

O czym jest ta książka? Moim zdaniem o naiwności, dopiero gdzieś na drugim planie jest miłość, choć i tak nie ma pewności, czy to rzeczywiście to uczucie.

"Zakazana żona" to historia opowiedziana ustami Szwajcarki - Vereny uwikłanej w związek z arabskim szejkiem - Chaidem. To historia miłości wychodzącej na przekór obyczajom, tradycji i zakazom arabskiego świata. Opowieść jest oparta na faktach i choć może się wydawać nieprawdopodobna, to jednak jestem w stanie w nią uwierzyć. Historia zaczyna się banalnie, Verena i Chalid poznają się na kursie angielskiego i zakochują w sobie niemalże od pierwszego wejrzenia, taka jest przynajmniej wersja Vereny, bo jeśli chodzi o Chalida nie pozostaje nam nic innego jak tylko się tego domyślać. Ich uczucie rozwija się przez 10 lat, Chalid obiecuje Verenie gruszki na wierzbie, a ona w to wszystko wierzy i czeka, aż piękny Arab raczy się z nią ożenić. I tak na tym czekaniu mijają jej lata wypełnione odwiedzinami w ojczyźnie ukochanego, podczas których nie raz może się przekonać, że ona jako kobieta znaczy dla niego tyle co ziarenko piasku na pustyni.

Wspomniałam, że książka jest o naiwności, dlaczego? Po prostu nie mogę zrozumieć, że Verena przez tyle lat łudziła się, że wszystko się ułoży i będzie wiodła szczęśliwe życie u boku arabskiego szejka, w kraju gdzie trzymanie męża za rękę lub niewinny pocałunek w policzek dokonane przy ludziach stanowią straszne uchybienie i wręcz niemoralne zachowanie, które mężczyznę obraża, a kobietę sprowadza niemalże do roli ladacznicy.

Książka ta powinna być obowiązkową lekturą dla wszystkich samotnych kobiet wybierających się na wakacje do krajów arabskich i służyć jako przestroga przed umizgami tamtejszych mężczyzn w stosunku do Europejek. Kultura arabska opisana w tej historii w brutalny sposób uświadamia czytelnikowi jak wielkie różnice dzielą świat arabski od tego, który mamy w Europie. I nawet miłość nie jest w stanie dokonać consensusu, bo postrzegana jest w tych dwóch kulturach zupełnie inaczej, na tyle inaczej, że żadna ze stron nie rozumie co takiego robi źle, że rani tę drugą osobę.

Książka wciąga i nie pozwala się oderwać, a historia jest na tyle ciekawa, że warto po nią sięgnąć. Polecam!

Ocena: 5 / 6


Wydawnictwo: Hachette
Okładka: miękka
Ilość stron: 365
Seria: Pisane przez życie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz