10 maja 2011

"Dobrani" - Ally Condie

Urzeczona nową trylogią oraz peanami na jej cześć dałam się ponieść fali ogólnego zachwytu nad tą pozycją i zakupiłam "Dobranych", aby urozmaicić sobie czas, a przy okazji moją domową biblioteczkę. Czy decyzja była słuszna, no cóż...

Idealny świat stworzony przez Alie Condie to niemalże świat bez wad. Tak myślą, bo tak mają myśleć ludzie w nim żyjący, a władze - szumnie nazywane Społeczeństwem - nieustająco utwierdzają ich w tym przekonaniu. Społeczeństwo wie najlepiej, co jest dla Ciebie najlepsze, co powinieneś jeść, kiedy spać, jak odpoczywać, w co się ubierać, jaką pracę wykonywać, z kim spędzić resztę życia, jak myśleć, a nawet kiedy umrzeć. Przeszłość jest nieważna, liczy się tylko tu i teraz. O przeszłości nie należ pamiętać, o tym, że jakaś była świadczy zaledwie 100 piosenek, 100 wierszy, 100 obrazów, oraz nieliczne artefakty.

W tak wyselekcjonowanym świecie żyje Cassia, którą poznajemy w dniu jej Bankietu Doboru, podczas którego ma poznać imię swojego przyszłego - idealnie dobranego męża. Błąd systemu sprawia, że już nic nie jest takie oczywiste. Dotąd spokojny i ułożony świat dziewczyny ulega zachwianiu, a pojawiające się wątpliwości podsuwają pytania o to co dla niej jest najlepsze, czy serce może wiedzieć lepiej niż niezawodny rachunek prawdopodobieństwa?

Niestety książka mocno mnie rozczarowała, chociaż nastolatki z pewnością będą nią zachwycone. Pomysł ciekawy, ale wydaje się być niedopracowany. Brakuje tego dynamizmu, jaki można zaobserwować np. w "Igrzyskach śmierci". Czytając miałam wrażenie, że akcja, nie dość, że przewidywalna, to osadzona jest w miejscu, gdzie jest jedna ulica, trzy domy i stacja kolejowa. Jest ciasno, duszno, niemalże klaustrofobicznie, a bohaterowie są mało wyraziści. Na minus przemawia fakt, że mniej więcej od połowy książki Autorka nie dość, że zabija jakąkolwiek akcję, to przygotowuje grunt pod kolejne części, co drażni niesamowicie.

Czy sięgnę po dalsze części? Z pewnością tak, bo pomimo, że urzeczona nie jestem, to jednak ciekawi mnie czy Pani Condie uda się czytelnika jednak czymś zaskoczyć.

Ocena: 3 / 6


Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 352
Seria: Dobrani - Tom 1 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz