3 września 2011

"Dziewczynki ze Świata Maskotek" - Anja Snellman


Dziewczynki ze Świata Maskotek autorstwa skandynawskiej pisarki Anji Snellman to powieść, która „wołała” do mnie już od dłuższego czasu. Zachęcona pozytywnymi opiniami na jej temat wprost nie mogłam się doczekać, kiedy wreszcie wpadnie w moje ręce i będę mogła przekonać się na własnej skórze co też kryje się w książce ze smutną nastolatką w czerni na okładce.
Bohaterką powieści jest Jasmin, która w wieku czternastu lat została porwana i przez lata więziona przez pedofila. Historię nastolatki poznajemy za sprawą dziennika, w którym dziewczyna dokładnie opisuje swoją historię. Nastolatka wraz ze swoją przyjaciółką postanowiła poszukać sobie pracy. Doskonałym pomysłem wydał jej się Świat Maskotek – sklep zoologiczny, w którym zatrudniano dziewczęta w celu opieki nad zwierzętami. Niewinnie wyglądający sklep był jednak tylko przykrywką do podziemnego światka seks-biznesu czerpiącego zyski z nierządu nieletnich. Jak to się stało, że nastolatka z dobrego domu , dobra uczennica  zaczęła się oddawać starszym mężczyznom? Czy pieniądze były dla niej aż tak kuszące, że była w stanie zrobić za nie wszystko, łącznie z oddawaniem swojego ciała starym, obleśnym facetom? O tym dowiecie się sięgając po tę kontrowersyjną książkę.

Powieść jest wielowątkowa, oprócz dziennika Jasmin składają się na nią również wspomnienia jej matki – zapracowanej pani ginekolog, która po zniknięciu córki zamyka praktykę lekarską i poświęca się bez reszty poszukiwaniom Jasmin, cały czas nie tracąc nadziei, że dziewczyna żyje i w każdej chwili może wrócić do domu. Autorka nakreśla nam również postać porywacza – podstarzałego pedofila, intelektualisty i konesera sztuki. Co ciekawe pisarka nie pomija również takich istotnych i ciekawych spraw jak sama historia prostytucji – jakkolwiek dziwnie to brzmi.  Pani Snellman serwuje czytelnikowi niemal rys historyczny najstarszego zawodu świata. Dowiemy się jak zmieniała się moda wśród prostytutek, jak rządy różnych krajów narzucały normy i ograniczenia na tę profesję. Jak narodziła się sławetna dzielnica czerwonych latarni oraz jak to się stało, że w niektórych krajach prostytucja to zalegalizowany zawód ze wszystkimi świadczeniami począwszy od ubezpieczenia, a na podatkach skończywszy.  Anja Snellman nie pomija również tak rozpowszechnionego obecnie procederu jakim jest działający w podziemiach seks-biznes z wykorzystaniem nieletnich. Wszystko to bulwersuje pozbawiając czytelnika jakichkolwiek złudzeń, że świat jest tylko piękny i dobry.
Snja Snellman nie bała się poruszyć kontrowersyjnego, a co za tym idzie trudnego tematu jakim jest pedofilia, czerpanie zysku z nierządu nieletnich i w końcu prostytucja wśród nastolatków. Szokujące, oburzające, często wywołujące zażenowanie, ale przecież tak prawdziwe w dzisiejszym świecie problemy są niczym wrzody trawiące podstępnie i z ukrycia społeczeństwo na świecie. To międzynarodowy problem, na który książka otwiera oczy w brutalny sposób uświadamiając, że współczesne nastolatki niekoniecznie spędzają czas na beztroskich zajęciach i zabawach z rówieśnikami.
Książka z pewnością nie jest łatwa i przyjemna. Szokuje i oburza, zapadając w pamięć z każdą kolejną stroną. Z pewnością jednak należy ją przeczytać, aby być świadomym, aby móc chronić swoje dzieci, aby pamiętać, że otaczający nas świat nie zawsze jest kolorowy, dobry i bezpieczny, ale często brutalny i bezwzględny. Polecam!

Ocena: 5 / 6
Wydawnictwo: Świat Książki
Okładka: miękka
Ilość stron: 269

12 komentarzy:

 1. Tematyka trudna, ale mów wewnętrzny masochizm już mnie do niej ciągnie. Mam na uwadze tę książkę już od dawna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tematyka istotnie do łatwych nie należy, ale myślę, że warto się z nią zapoznać, chociażby ku przestrodze...

  OdpowiedzUsuń
 3. Już na samym wstępie muszę wspomnieć, że zazdroszczę autorce pochodzenia - Skandynawia jest nieziemska :) Nie słyszałam o tej książce wcześniej, musiała mi umknąć. Myślę, że warto przeczytać tę książkę - mam nadzieję, że wpadnie ona w moje ręce - porusza trudne tematy, ale z pewnością otwiera oczy na niektóre sprawy. Narobiłaś mi ochoty ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. @giffin Skandynawia mi się marzy, ale na razie musi pozostać w sferze marzeń nieosiągalnych :( a po książkę naprawdę warto sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szokująca książka to coś dla mnie. Chętnie przeczytam:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Madura, książka zdecydowanie jest szoująca i godna polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Od dłuższego czasu interesuje mnie ta książka i chyba muszę ją w końcu kupić, gdyż ma ciekawość nie zna granic. Swoją drogą ile to musiała przejść biedna Jasmin, straszne. Ponadto chętnie poczytam o świecie seks-biznesu, tak więc zaczynam polowanie na ,,Dziewczynkę ze świata maskotek''.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię książki o trudnej tematyce. Ta wydaje się być ciekawa więc czemu by nie ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Cyrysia, kup nie będziesz żałować :)

  Bujaczek, tematyka istotnie do łatwych nie należy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zastanawiam się nad fenomenem skandynawskich pisarzy. Sama zabrałam się za "Księżniczkę z lodu" i zobaczymy jak będzie. Prezentowana przez Ciebie książka naprawdę mi się spodobała i muszę przeczytać. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam ta książke na oku-i to od dłuzszego czasu.Ostatnio chetniej czytam takie historie niż jakies typowe babskie czytadła.
  Nie ukrywam ,że chętnie bym Ci podkradła ta ksiazke(albo chociaz pożyczyła :P ).

  OdpowiedzUsuń
 12. Z głową w książce - książka nie jest niestety moją własnością, w przeciwnym razie chętnie bym Ci jej użyczyła :)

  OdpowiedzUsuń