31 sierpnia 2011

"Pamiętnik Amazonki" - Jan Michael


Ta niepozorna różowa książeczka rzuciła mi się w oczy w sieci Tanich książek kusząc wzrok delikatnością tulipanów zamieszczonych na okładce oraz atrakcyjną ceną – 5,70 zł… i jak tu się nie skusić? Jako, że lubię literaturę faktu, a ta książeczka niewątpliwie do takiej się zalicza, decyzja została podjęta i książka stała się moją własnością.
Pamiętnik Amazonki autorstwa Jan Michael to biograficzna opowieść  Jan o walce ze śmiertelną chorobą, jaką jest rak. Jan to pięćdziesięcioletnia Holenderka , z zawodu tłumaczka, po godzinach pracy samotna, ale szczęśliwa kobieta uwielbiająca spędzać czas ze swoimi przyjaciółmi.  Żyje pełnią życia, nie zwracając zbytnio uwagi na swoje zdrowie. Kiedy pewnego dnia wyczuwa guzki w piersi z ociąganiem mówi o tym lekarzowi, który jednak uspokaja ją, że w jej wieku jest to normalne. Uspokojona żyje dalej, do kolejnej rutynowej wizyty, tym razem lekarz kieruje ją na mammografię, która jednak nie wykazuje niczego niepokojącego. Szokująca diagnoza spada na Jan dużo później, kiedy rak jest na tyle zaawansowany, że kobieta musi być poddana mastektomii.
Początkowy szok i zaskoczenie diagnozą szybko mijają, Jan podejmuje walkę z chorobą, ale nie za wszelką cenę. Świadoma zaniedbań i bagatelizowania  początkowych symptomów uświadamia sobie, że poniekąd sama przyczyniła się do swojej choroby.  Po usunięciu piersi odmawia radioterapii i postanawia żyć dalej bez względu na to, czy rak zaatakuje ponownie, czy też nie. Początkowa „rakrofobia” szybko mija, a Jan powoli wraca do normalnego życia. Czy dane jej będzie żyć normalnie? Czy uda jej się zapomnieć o bolesnych przeżyciach? O tym dowiecie się sięgając po jej pamiętnik.
http://www.amazonkifederacja.pl/
Książkę Pamiętnik Amazonki poleca działająca w Polsce Federacja Stowarzyszeń Amazonki, która reprezentuje kobiety dotknięte rakiem piersi zaznajamiając społeczeństwo z problemami chorych na nowotwór oraz pomagając kobietom dotkniętym tą chorobą w powrocie do normalnego życia. Federacja działa również na rzecz wczesnego wykrywania, leczenia nowotworów piersi oraz rehabilitacji kobiet po mastektomii.
Tę niepozorną książeczkę powinna przeczytać każda kobieta, niezależnie od tego czy ma dwadzieścia, czy pięćdziesiąt lat, bo książka ta jest świetnym przykładem na to jak ważna jest profilaktyka i badania kontrolne, które powinna wykonywać systematycznie każda kobieta. Cytologia, mammografia to bezbolesne badania, które trwają chwilkę, a mogą uratować życie. Przeczytajcie, aby sobie to uświadomić.
Ze względu na przesłanie daję wysoką ocenę.

Ocena: 5 / 6 
Wydawnictwo: Olimp Media Sp. z o. o.
Okładka: twarda
Ilość stron: 128

11 komentarzy:

 1. Trudna tematyka, ale jak potrzebna...Na pewno przeczytam tę książkę w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy bym nie pomyślała, że ta "słodka" okładka może skrywać tak poważną treść. Historia opisana w pamiętniku może szokować nie tylko ze względu na chorobę, ale też i fakt, że gdyby odkryto ją zaraz za pierwszym razem, wszystko mogłoby wyglądać zupełnie inaczej... Chętnie przeczytam!
  PS. Jestem ostatnio zakochana w Tanich książkach, znalazłam na przykład "Rubinowe czółenka" za 8 zł. i kilka innych świetnych książek za 5 zł. ;)
  Pozdrawiam i życzę miłego dnia!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ważny temat, o którym trzeba mówić i czytać. Zdecydowanie muszę poznać tę książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książeczka jest niepozorna, fabuła być może nie zwala z nóg, ale otwiera oczy na tak ważną sprawę jaką jest zdrowie każdej z nas i to, że nasze zdrowie jest poniekąd w naszych rękach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rozejrzę się za nią. Masz racje, że każda kobieta powinna ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książki na faktach (tak samo jak filmy) przemawiają do mnie o wiele bardziej niż fikcja. Bardziej przeżywam historie, współczuję bohaterom. Często też szukam później w internecie informacji na temat tych osób.

  A ta książeczka jest rzeczywiście bardzo wartościowa, szkoda tylko, że nie przeczyta jej każda kobieta, która powinna...

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę przyznać, że patrząc na okładkę nie spodziewałam się, że książka opisuje zmagania autorki z rakiem... Tym bardziej chętnie ją przeczytam!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. To co mnie zaskoczyło w książce, to brak użalania się nad sobą w stylu "dlaczego ja". To suche fakty mające na celu otworzyć oczy kobietom na to jak ważne są badania kontrolne.

  OdpowiedzUsuń
 9. miałam niedawno okazję przeczytać książkę o podobnej tematyce, dlatego i po tą sięgnę z przyjemnością. będę musiała się za nią rozejrzeć w swoim centrum taniej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja również trafiłam niedawno na tę książkę, w tej niesamowitej cenie. Jednak o jej zakupie zdecydował także mój zawód. Jestem studentką położnictwa, dlatego też spotykam się z tą problematyką w codziennej pracy. Dziewczyny i kobiety zachęcam Was do samobadania piersi. Z chęcią udostępnię materiały pomocnicze jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Napiszę na moim blogu notkę, w celu przybliżenia tej prostej czynności. To zaledwie chwila, a może stać się najcenniejszą chwilą ratującą całe życie. W naszej żeńskiej solidarności powinnyśmy szerzyć wszem i wobec, istotę tego problemu być może zaczynając właśnie o książek na faktach.

  OdpowiedzUsuń
 11. @ Ula - zgadzam się z Tobą, nikt o nas nie zadba, jeśli w pierwszej kolejności nie zadbamy same o siebie, a badania kontrolne trwające chwilkę mogą uratować życie niejednej kobiecie.

  OdpowiedzUsuń