6 sierpnia 2011

"Ogród letni" - Paullina Smons


Po przeczytaniu II części losów Tatiany i Aleksandra zastanawiałam się o czym Pani Simons mogła napisać w trzeciej części. Przecież wszystko już wiemy, Tatiana ocaliła ukochanego Aleksandra, udało im się wrócić bezpiecznie do Ameryki. Mają dom, trzech synów i czwarte dziecko w drodze, są szczęśliwi i nadal bezgranicznie w sobie zakochani, niemalże sielanka. Gdyby książka miała skończyć się na dwóch częściach byłabym w stu procentach usatysfakcjonowana i urzeczona powieścią. O czym w takim razie jest trzeci tom?

Tatiana i Aleksander wraz ze swoim synem mieszkają w Ameryce próbując za wszelką cenę ułożyć sobie rodzinne życie. Jednak jak to w życiu, nie jest to takie proste, a ich dodatkowo prześladują duchy przeszłości. Wspomnienia wojny towarzyszą im każdego dnia nie pozwalając o sobie zapomnieć. Radzenie sobie z codziennymi sprawami okazuje się być trudniejsze niż walka o życie w oblężonym Leningradzie. Jednak starają się,  każde na swój sposób, bo mają coś nierozerwalnego, coś co nie da się złamać z byle powodu, mają swoją bezgraniczną miłość.

Jak potoczył się amerykański sen rodziny Barrington`ów? Czy umknęli przed Jeźdźcem miedzianym? O tym dowiecie się sięgając po trzecią część trylogii i gwarantuję – nie zawiedziecie się.
Każda z trzech części jest inna, ma inną dynamikę co nie pozwala ani na chwilę się nudzić.  Z Tatianą i Aleksandrem po prostu nie da się nie zaprzyjaźnić, a sentyment pojawiający się podczas spoglądania na okładki tomów, chyba już zawsze będzie mi towarzyszył. Chyba po raz pierwszy z ręką na sercu mogę powiedzieć coś bezpośrednio do bohaterów powieści … Tatiano, Aleksandrze – będzie mi was brakowało…

Królowo! Żyj w zdrowiu,
Póki śmierć przeznaczona ludzkiemu pogłowiu
Na starość cię nie zmoże. Żegnaj mi, królowo!
Opływaj zawsze w szczęście i słodycz domową
Razem z dziećmi, z twym ludem, małżonkiem królewskim!
[Homer „Odyseja”]


Ocena: 6 / 6

Wydawnictwo: Świat Książki
Okładka: twarda
Ilość stron: 855 
Seria: Jeździec Miedziany - Tom 3 

2 komentarze:

  1. Mam tylko pierwszy tom, ale już nie mogę się doczekać kiedy skompletuję resztę cyklu. Zapowiada się niezła uczta czytelnicza:)
    Pozdrawiam!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Koniecznie skompletuj całość zanim zacznisz czytać, gwarantuję pochłania bez reszty :)

    OdpowiedzUsuń