16 grudnia 2011

"Trener duszy" - Anna Rychter

Nigdy do końca nie możesz być pewien co ciekawego, dobrego, bądź złego Cię w życiu spotka. Pojedziesz w podróż dookoła świata, wygrana w totka uczyni Cię milionerem, spotkasz na swojej drodze interesujących ludzi, a może zakochasz się bez pamięci. Wszystko to może się przytrafić każdemu z nas w najmniej spodziewanym momencie i obrócić nasze dotąd uporządkowane życie o 180 stopni. Czy jesteście na to gotowi?
Jesienna to dobiegająca pięćdziesiątki kobieta z uporządkowanym życiem rodzinnym. Od kilkunastu lat ten sam mąż, dorastająca córka i nudna praca w urzędzie. Każdy dzień wygląda tak samo, pobudka, przygotowanie śniadania dla rodziny, osiem godzin za urzędniczym biurkiem, powrót do domu, gotowanie, pranie, sprzątanie, od czasu do czasu kawa i plotki z przyjaciółką. Nuda, że aż strach! Na dodatek wiosna nadchodzi wielkimi krokami, a nadmiar zimowych kilogramów, nie pozwala dopiąć ulubionej spódnicy. Jesienna nie ma jednak zamiaru popadać w marazm, postanawia ostro wziąć się za siebie, a dieta i rower wydają się być świetnym pomysłem w walce z nadwagą. Kiedy podczas wycieczki rowerowej poznaje Pawła nawet nie przypuszcza jak wielkie zmiany nastaną w jej życiu., a ich ustabilizowane dotąd życie rodzinne zostanie zachwiane poprzez rodzące się między nimi uczucie. Miłość zaskakuje ich oboje siłą z którą nie sposób walczyć.
Autorka Anna Rychter to z wykształcenia historyczka, jak sama przyznaje inspirację do pisania książek czerpie z życia. Osoby, które spotyka, wydarzenia, trudne wybory, skomplikowane uczucia, to wszystko to co znajdziemy w jej powieściach. „Trener duszy” to pierwsza książka Pani Rychter, którą dane mi było przeczytać i już wiem, że nie ostatnia. Dlaczego? W swej szczerości Autorka przekonała mnie do swoich powieści. Czytając Trenera duszy ma się poczucie, że Autorka wie o czym pisze, nic tu nie jest na siłę, a problemy, z którymi zmaga się główna bohaterka zdają się odzwierciedlać problemy niemal każdej dojrzałej kobiety. Z drugiej strony wiek nie ma większego znaczenia, kiedy odkrywasz, że z nadejściem wiosny Twoje ubrania niebezpiecznie się skurczyły!
Książkę czyta się szybko, bo i akcja jest dość dynamiczna. Co ciekawe, Autorka zastosowała interesujący zabieg, nadając wszystkim bohaterom „imiona”, które najbardziej ich charakteryzują. I tak oprócz Jesiennej, której ulubioną porą roku jest jesień, poznajemy jej męża – Zamyślonego, córkę – Mrówkę, przyjaciółkę – Poprzednią, czy moje ulubione określenie na hydraulika – Wielki Mistrz w Swoim Fachu. Jedynie Paweł, jest Pawłem, bez  żadnych wątpliwości.
Jeśli więc chcecie spędzić czas z przyjemną lekturą, a przy tym przekonać się, że życie może zaskakiwać niezależnie od wieku, to „Trener duszy” będzie świetną propozycją. Polecam!

Ocena: 5 / 6
Wydawnictwo: Novae Res
Ilość stron: 230
Okładka: miękka ze skrzydełkami

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Innowacyjnemu Novae Res.

17 komentarzy:

 1. Recenzja zachęcająca, więc czemu nie. Poza tym chyba wcześniej nie czytałam o tej książce, więc moja ciekawość jest tym większa:).
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Swietna recenzja, czuje się mocno zachęcona :)

  OdpowiedzUsuń
 3. @ Kasandro - cieszę się, że Cię zainteresowałam:)

  @ She - dziękuję i cieszę się, że Cię zachęciłam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam, że bardzo mnie zaciekawiła Twoja recenzja. Z przyjemnością poznam tą lekturę bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się ciekawa i klimatyczna lektura...:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka średnio w moim stylu, ale naprawdę zainteresował mnie zabieg z imionami. Na początku, jak pierwszy raz napisałaś o Jesiennej, myślałam, że w dalszej części zdania napiszesz, że do jesiennej chandry jest to idealna książka. Dopiero po chwilce zorientowałam się, że to bohaterka :) Fajny sposób - niby taki prosty zabieg a od razu o ile oryginalniejsza pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 7. @ tetiisheri - cieszę się, że Cię zaciekawiłam:)

  @ Ewa - zgadza się, warto sięgnąć:)

  @ Dwojra - z tymi imionami to faktycznie oryginalny zabieg, czytając w pewnym momencie miałam wrażenie, że autorka pisze coś o jesieni, ale kiedy raz jeszcze przebiegłam tekst wzrokiem okazało się, że mowa o bohaterce:) Później było już tylko lepiej, tak więc polecam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zauważyłam ostatnio, że wydawnictwo Novae Res ma bardzo ciekawe książki. Chętnie poznam zatem "Trener duszy", gdyż bardzo mnie zainteresowała twoja recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 9. @ cyrysia - zgadzam się, coraz ciekawsze książki z tego wydawnictwa trafiają w moje ręce, a Trenera duszy polecam:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja również jestem zachęcona i muszę jej poszukać ;D

  OdpowiedzUsuń
 11. nie słyszałam o tej książce, więc tym bardziej jestem jej ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Niezupełnie w moim stylu, chociaż może być interesująca ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. @ Cassiel - cieszę się, że Ciebie również zainteresowałam:)

  @ Magda - książka jest nowością, więc może dlatego, ale warto spędzić z nią trochę czasu:)

  @ Catalina - nigdy nic nie wiedomo, więc warto sprawdzić:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Miałam zamiar się za nią zabrać i widzę, że teraz na pewno toz robię :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Chętnie poleciłabym tę książkę mojej mamie - może pod choinkę jej sprezentuje ?:D

  OdpowiedzUsuń
 16. Chwytliwy tytuł i ciekawa okładka książki, zachęcająca recenzja, treść książki raczej średnia, ale chętnie ją przeczytam :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 17. @ Kornelia - na pewno nie będziesz żałować :)

  @ Fuzja - myślę, że Twojej mamie na pewno się spodoba, zwłaszcza, że bohaterka pewnie jest w zbliżonym wieku, więc łatwiej będzie mogła ją zrozumieć:)

  @ Cinnamon - być może z nóg nie zwala, ale stanowi przyjemną lekturę:)

  OdpowiedzUsuń