Kaspijskie marzenia nie mają nic wspólnego z "pełną namietności historią o miłości i przeznaczeniu", jak głosi opis na rewersie książki.
Zatem o czym pisze Gina B. Nahai na praktycznie trzystu stronach ksiązki? No niestety nie jest to urocza historia o miłości, a dramatyczna, pełna smutku i rozczarowań opowieść o życiu teherańskiej rodziny, obserwowana oczyma i przekazywana ustami małej Yass, której imię, jakże dwuznaczne, w zależności od wymowy oznacza Jaśmin lub Rozpacz.
Dziewczynka opowiada historię małżeństwa i życia swoich rodziców. Matki, która od najmłodszych lat wypatruje księcia z bajki i marzy by wieść życie niczym gwiazda filmowa oraz ojca, pozbawionego uczuć samotnika, który radość, szczęście i sens życia odnajduje dopiero w ramionach innej kobiety, nie zważając na uczucia żony i córki. Bo cóż znaczy kobieta w kulturze Wschodu? Jej najważniejsza misja to znalezienie dobrego męża i urodzenie synów, a z czasem liczenie się przede wszystkim ze zdaniem męża.
W książce przenikają się kultury Wschodu i Zachodu, kultura żydowska miesza się z kulturą muzłumańską, jednak to co przykuwa uwagę w największym stopniu to nieszczęśliwa, rozbita rodzina, w której dziecko, niezależnie od siebie, staje się rozjemcą, a zarazem pomostem pomiędzy walczącymi rodzicami.
Smutna to historia, ot co...
Ocena: 3 / 6
Wydawnictwo: Książnica
Okładka: miękka
Ilość stron: 296
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz